Najnowsze wpisy:

Deszczowa Praga / 1.02.2013

Oto obiecane wcześniej zdjęcia z deszczowej Pragi :) W lutym 2012 spędziliśm... >>

Gdy nie dopisze pogoda... / 25.01.2013

Zdjęcia wykonane na urlopie, w czasie którego brakowało słońca, nie muszą ... >>

Biel w balansie / 18.01.2013

Balans bieli to jedno z istotniejszych ustawień aparatu, które ma wpływ na ko... >>

2013

01

lut

Deszczowa Praga

Oto obiecane wcześniej zdjęcia z deszczowej Pragi :) W lutym 2012 spędziliśmy z Anią weekend w tym mieście. Pogoda niestety średnio dopisała, co odzwierciedla nieco ponury, czarno-biały charakter zdjęć.

Czeska Praga to przede wszystkim pełna turystów, ogromna starówka. Największe tłumy spacerują oczywiście w okolicach Mostu Karola i Hradczan, ale warto zapuścić się także w inne zakątki miasta. Dużo urokliwych zakątków znajduje się także w dzielnicy żydowskiej (Josefov). Miłośników historii zaciekawi zapewne plac Wacława (Vaclavske Namesti), który był świadkiem ważnych dla Czechów wydarzeń. Dziś to także modna dzielnica handlowo-rozrywkowa.

Zdaniem autora, a także innych osób, z którymi miałem okazję na ten temat rozmawiać, w Pradze znajduje się jedno z najpiękniejszych wnętrz nie tylko w naszej części Europy, ale także na świecie. Jest to sala biblioteczna w strahovskim klasztorze. Komnatę można podziwiać wprawdzie jedynie „zza progu”, jednak nawet w takich okolicznościach (a może właśnie szczególnie w takich – dystans dodaje jej jeszcze więcej majestatu) biblioteka robi kolosalne wrażenie. Nie wiedzieć czemu bardzo rzadko wymieniana jest w przewodnikach jako jedna z głównych atrakcji. Będąc w Pradze po prostu nie można jej pominąć.

biblioteka

W klasztorze znajdują się dwie sale (Teologiczna i Filozoficzna). Obie są unikalne, ale ta druga (widoczna również na zdjęciu powyżej) pozostaje w pamięci na długo.

Komentarze:

Dodaj komentarz: